Podpora informační a mediální gramotnosti

Kurzy pro knihovníky

Vzdělávání je navrženo tak, aby stavělo na vyhledávacích dovednostech a odborných znalostech účastníka v konceptech informační gramotnosti, které jsou využívané knihovníky a rovněž jsou základem úspěšného studia na střední, nebo vysoké škole.

Naším záměrem je pomoci knihovníkům v zlepšování svých kompetencí v oblasti informační a mediální gramotnosti a umožnit jim předání získaných vědomosti dále, směrem ke svým uživatelům. Získané vědomosti lze využít k úspoře času při provádění výběru a hodnocení literatury, efektivnímu shromažďování a organizování informací, etickému využívání zdrojů a ochraně duševního vlastnictví.

Nabízíme tři základní kurzy, které přinesou zájemcům teoretické vědomosti v těchto tématech:

A dále jeden rozšiřující kurz Jak učit informační a mediální gramotnost, který přenáší tyto teoretické základy do výuky a rozšiřuje tak nabídku vzdělávání v knihovnách. Při připravování tohoto kurzu bude navázána spolupráce s kvalifikovanými pedagogy.

Základní kurzy Rozšiřující kurz
Témata: Citace a plagiátorství
Jak vytvářet odborné texty
Práce se zdroji, evaluace
Jak učit informační a mediální gramotnost
Doba: 6 hodin každý kurz 6 hodin
Počet osob: 20–25 10
Provedení: Offline semináře
(Po ČR a SR)
Offline workshop
(Praha, Brno, Bratislava)
V ceně: Pracovní listy
Zkušební přístup do Citace Pro Plus na 1 měsíc
Certifikát absolvování
Přehled výukových metod
Ukázkové lekce
Výukový materiál
Certifikát absolvování
Cena: 8 000 Kč bez DPH (320 €) každý kurz
Možnosti financování: Česko | Slovensko
12 000 Kč bez DPH

Citace a plagiátorství

V současné době dochází k aktualizaci citační normy ČSN ISO 690 a STN ISO 690, které jsou v České a Slovenské republice hojně používané napříč obory i institucemi. V tomto kurzu se dozvíte nejen jaké novinky norma přináší, ale také co je plagiátorství a jak pomoci uživatelům se mu vyhnout. V neposlední řadě si prakticky vyzkoušíte práci s citačním manažerem Citace PRO Plus a jeho novým doplňkem do textového editoru.

Obsah semináře:

Jak vytvářet kvalitní odborné texty

Napsat dobrý odborný text je jedním z hodnotících aspektů v akademické sféře. Jaký druh odborného textu zvolit při interpretaci svých myšlenek a jaké zásady dodržovat pro jeho úspěšné obhájení? Díky tomuto školení můžete své uživatele nasměrovat správným směrem a dozvědět se o užitečných aplikacích, které využijete ve své každodenní práci.

Obsah semináře:

Práce se zdroji, evaluace

Knihovny jsou plné odborných i populárně naučných informací. Jak je od sebe oddělit? Jak správně zhodnotit kvalitu odborného zdroje či informací z článku? S tím vším můžete svým uživatelům pomoci. V tomto semináři se také zdokonalíte ve vyhledávání informací napříč různými informačními zdroji a také ve vytváření rešeršního dotazu. Kurz vás také provede oblastí licencování různých druhů médií pro opakované použití s ​​různým stupněm omezení a sdílení (např. Creative Commons a jiné).

Jak učit informační a mediální gramotnost

Rádi byste rozšířili nabídku informačního vzdělávání ve Vaší knihovně? Nejste si jistí, jak efektivně a zajímavě předat teoretické znalosti Vašim uživatelům? Naučte se pod vedením zkušeného pedagoga výukové metody a vytvořte si ukázkovou lekci, kterou můžete přímo nasadit ve své vlastní knihovně.

Lektoři

Lukáš Konečný

Lukáš Konečný

Je absolventem katedry Informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je novým přírůstkem v týmu společnosti citace.com na pozici koordinátora vzdělávání. Současně působí na Mendelově univerzitě v Brně, kde se věnuje informačnímu vzdělávání a je jedním z tvůrců citačního stylu na Mendelu. Problematiku citací a plagiátorství vnímá jako důležitá témata, o kterých rád rozvíří debatu, a předá nové poznatky.

Markéta Kytnerová

Markéta Kytnerová

Je absolventkou Informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V současné době pracuje v Areálové knihovně FEKT VUT, kde se mimojiné zabývá informačním vzděláváním a také spolupracuje se společností Citace.com jako technická podpora a lektor. Témata citování, plagiátorství a autorského práva považuje za neoddělitelitelnou součást vzdělávání, a to především v podání knihoven.

Henrieta Gábrišová

Henrieta Gábrišová

Je absolventkou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde študovala dejiny umenia a žurnalistiku, neskôr aj Informačnú vedu na Katedre knižničnej a informačnej vedy. V tíme spoločnosti Citace.com je od roku 2020, kde má na starosti komunikáciu so slovenskými zákazníkmi a informačné vzdelávanie. Myslím si, že problematika citovania a plagiátorstva je stále veľmi dôležitou témou a informačné vzdelávanie so zapojením učiacich knihovníkov je potrebné podporovať a dostať na pôdu knižníc, ale aj univerzít, vysokých a stredných škôl.

Garant

Martin Krčál

Martin Krčál

Martin krčál je spoluautorem projektu Citace.com a aktuálně jedním z jednatelů stejnojmenné společnosti, která se specializuje na vývoj citačního manažeru Citace PRO a dalších nástrojů pro akademickou sféru. Absolvoval Katedru informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde v současnosti působí jako asistent. Kromě toho vede v Moravské zemské knihovně tým vyvíjející portál Knihovny.cz. Pravidelně přednáší problematiku citací, plagiátorství a citačních manažerů, knihovníkům, ale také vyučujícím a studentům středních a vysokých škol. Kromě citací ho zajímají technologie, zejména pak výměna dat mezi systémy.

Ozvěte se nám

Zaujala vás nabídka kurzů? Máte nějaké dotazy? Zavolejte nám nebo napište, rádi vám poradíme.

Lukáš Konečný

Lukáš Konečný

  pro Česko
  lukas.konecny@citace.com
  +420 778 157 127
Henrieta Gábrišová

Henrieta Gábrišová

  pro Slovensko
  henrieta.gabrisova@citace.com
  +421 948 101 374