Kurzy pro knihovníky
Vzdělávání je navrženo tak, aby stavělo na vyhledávacích dovednostech a odborných znalostech účastníka v konceptech informační gramotnosti, které jsou využívané knihovníky a rovněž jsou základem úspěšného studia na střední, nebo vysoké škole.
Naším záměrem je pomoci knihovníkům v zlepšování svých kompetencí v oblasti informační a mediální gramotnosti a umožnit jim předání získaných vědomosti dále, směrem ke svým uživatelům. Získané vědomosti lze využít k úspoře času při provádění výběru a hodnocení literatury, efektivnímu shromažďování a organizování informací, etickému využívání zdrojů a ochraně duševního vlastnictví.
Nabízíme tři základní kurzy, které přinesou zájemcům teoretické vědomosti v těchto tématech:
A dále jeden rozšiřující kurz Jak učit informační a mediální gramotnost, který přenáší tyto teoretické základy do výuky a rozšiřuje tak nabídku vzdělávání v knihovnách. Při připravování tohoto kurzu bude navázána spolupráce s kvalifikovanými pedagogy.
Základní kurzy | Rozšiřující kurz | |
---|---|---|
Témata: | Citace a plagiátorství Jak vytvářet odborné texty Práce se zdroji, evaluace |
Jak učit informační a mediální gramotnost |
Doba: | 6 hodin každý kurz | 6 hodin |
Počet osob: | 20–25 | 10 |
Provedení: | Offline semináře (Po ČR a SR) |
Offline workshop (Praha, Brno, Bratislava) |
V ceně: | Pracovní listy Zkušební přístup do Citace Pro Plus na 1 měsíc Certifikát absolvování |
Přehled výukových metod Ukázkové lekce Výukový materiál Certifikát absolvování |
Cena: | 8 000 Kč bez DPH (320 €) každý kurz Možnosti financování: Česko | Slovensko |
12 000 Kč bez DPH |
V současné době dochází k aktualizaci citační normy ČSN ISO 690 a STN ISO 690, které jsou v České a Slovenské republice hojně používané napříč obory i institucemi. V tomto kurzu se dozvíte nejen jaké novinky norma přináší, ale také co je plagiátorství a jak pomoci uživatelům se mu vyhnout. V neposlední řadě si prakticky vyzkoušíte práci s citačním manažerem Citace PRO Plus a jeho novým doplňkem do textového editoru.
Úvod do citování
Proč citujeme a jaká pravidla bychom měli dodržovat? Jak vnímat citační etiku a kolik je citačních stylů? Jak vysvětlit pojem plagiátorství a jakých jeho forem se člověk nejčastěji dopouští a jaké nástroje existují pro jejich detekování?
Citační norma ČSN ISO 690 | STN ISO 690
Na základě výběru zájemce bude detailněji představena stávající norma ČSN ISO 690 | STN ISO 690 nebo její nové vydání. Současně budou představeny změny prostřednictvím názorných ukázek citací v textu a v seznamu použité literatury. Zúčastněný si posléze vytvoří citaci dle zadání.
Citační software a práce s citačním manažerem
Budou vysvětleny výhody citačních softwarů a jejich rozdělení. Detailněji bude představen citační manažer Citace Pro Plus a jeho pracovní prostředí společně s úkony, jak vytvořit citaci, importování záznamu z databáze a možné spojení citace s knihovním katalogem. Jak plnohodnotně využít rozšiřující možnosti citačních manažerů. Od přihlášení, ukázky prostředí až po praktické aktivity (vložení citace, citátu, seznamu použité literatury).
Napsat dobrý odborný text je jedním z hodnotících aspektů v akademické sféře. Jaký druh odborného textu zvolit při interpretaci svých myšlenek a jaké zásady dodržovat pro jeho úspěšné obhájení? Díky tomuto školení můžete své uživatele nasměrovat správným směrem a dozvědět se o užitečných aplikacích, které využijete ve své každodenní práci.
Úvod do psaní odborného textu
Jakých pravidel a zásad bychom se měli držet při psaní odborného textu? Budou probrány základy citační etiky a autorského zákona. Proč bychom neměli plánování podceňovat a jak nám pomůže při samotné tvorbě.
Volba tématu a pravidla psaní odborného textu
Proč je důležité věnovat patřičnou pozornost při volbě tématu a jaké pomůcky nám mohou pomoci při rozhodování. Jaké druhy odborných textů existují a jaká jsou jejich pravidla?
Vyhledání, analýza a použití zdrojů
Budou představeny vyhledávací metody, tvorba rešeršního dotazu a místa, kde zdroje hledat. Jakými metody můžeme zhodnotit odborný text a jakých kritérií bychom se měli držet. Je daný zdroj relevantní, odborný, aktuální? Jaký citační styl pro svoji práci zvolit? Využijte citačního softwaru pro zjednodušení práce.
Finalizace textu
Blížíme se k závěrečnému odstavci, na co je dobré si dávat pozor a končí naše práce po poslední tečce? Typografické úpravy jsou podstatnou částí textu, na co si dávat pozor a jaké pomůcky k tomu můžeme využít. Čeká vás obhajoba práce? Na co je dobré se připravit?
Knihovny jsou plné odborných i populárně naučných informací. Jak je od sebe oddělit? Jak správně zhodnotit kvalitu odborného zdroje či informací z článku? S tím vším můžete svým uživatelům pomoci. V tomto semináři se také zdokonalíte ve vyhledávání informací napříč různými informačními zdroji a také ve vytváření rešeršního dotazu. Kurz vás také provede oblastí licencování různých druhů médií pro opakované použití s různým stupněm omezení a sdílení (např. Creative Commons a jiné).
Úvod do vyhledávání zdrojů
Jak efektivně vytvořit rešeršní dotaz a jaké pomocné nástroje nám v tom mohou pomoci? Pomocí jakých metod můžeme svůj rešeršní dotaz upravit, abychom získali relevantnější výsledky? Jaké možnosti máme při vyhledávání zdrojů? Kde a jak efektivně hledat? Jakým způsobem rozeznat druh dokumentu a zjistit jeho plusy a mínusy?
Open Access
Co skrývá pojem Open Access a jaké výhody a pravidla jsou s ním spjaté?
Licence pro obrazové a multimediální zdroje
Jakými způsoby mohu použít licencovaný obrázek nebo multimediální zdroj? Vyznejte se s různými druhy licencí.
Další vyhledávací metody
Jak vyhledávat za pomocí obrázku a jakých dalších nástrojů můžeme využít pro vyhledávání netextového obsahu?
Zhodnocení nalezených zdrojů a jejich správa
Máme nalezené zdroje, ale jak je zhodnotit, abychom zjistili, zda jsou pro nás přínosné? Jakým způsobem můžeme efektivně spravovat vytříděné zdroje a jaké nástroje nám toto ulehčí?
Rádi byste rozšířili nabídku informačního vzdělávání ve Vaší knihovně? Nejste si jistí, jak efektivně a zajímavě předat teoretické znalosti Vašim uživatelům? Naučte se pod vedením zkušeného pedagoga výukové metody a vytvořte si ukázkovou lekci, kterou můžete přímo nasadit ve své vlastní knihovně.
Výukové metody
Jak se dělí výukové metody a kterou z nich zvolit pro předání určitého tématu? Zaujměte své posluchače a probuďte v nich aktivitu.
Ukázkové lekce
V názorných lekcí lépe pochopíte vybrané výukové metody. Inspirujte se a využijte těchto lekcí i ve vašich vzdělávacích kurzech.
Tvorba výukových materiálů
Jak vytvořit srozumitelné a atraktivní výukové materiály? Na co je dobré si dát pozor a čeho je lepší se vyvarovat?
Užitečné nástroje
Pro tvorbu výukových materiálů existuje řada pomocných nástrojů, které nám samotný proces tvorby usnadní, ale především nám oživí studijní materiály pro jejich větší využívanost a přehlednost. Odneste si portfolio aplikací pro práci, ale i osobní užití.
Lukáš Konečný
Je absolventem katedry Informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je novým přírůstkem v týmu společnosti citace.com na pozici koordinátora vzdělávání. Současně působí na Mendelově univerzitě v Brně, kde se věnuje informačnímu vzdělávání a je jedním z tvůrců citačního stylu na Mendelu. Problematiku citací a plagiátorství vnímá jako důležitá témata, o kterých rád rozvíří debatu, a předá nové poznatky.
Markéta Kytnerová
Je absolventkou Informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V současné době pracuje v Areálové knihovně FEKT VUT, kde se mimojiné zabývá informačním vzděláváním a také spolupracuje se společností Citace.com jako technická podpora a lektor. Témata citování, plagiátorství a autorského práva považuje za neoddělitelitelnou součást vzdělávání, a to především v podání knihoven.
Henrieta Gábrišová
Je absolventkou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde študovala dejiny umenia a žurnalistiku, neskôr aj Informačnú vedu na Katedre knižničnej a informačnej vedy. V tíme spoločnosti Citace.com je od roku 2020, kde má na starosti komunikáciu so slovenskými zákazníkmi a informačné vzdelávanie. Myslím si, že problematika citovania a plagiátorstva je stále veľmi dôležitou témou a informačné vzdelávanie so zapojením učiacich knihovníkov je potrebné podporovať a dostať na pôdu knižníc, ale aj univerzít, vysokých a stredných škôl.
Martin Krčál
Martin krčál je spoluautorem projektu Citace.com a aktuálně jedním z jednatelů stejnojmenné společnosti, která se specializuje na vývoj citačního manažeru Citace PRO a dalších nástrojů pro akademickou sféru. Absolvoval Katedru informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde v současnosti působí jako asistent. Kromě toho vede v Moravské zemské knihovně tým vyvíjející portál Knihovny.cz. Pravidelně přednáší problematiku citací, plagiátorství a citačních manažerů, knihovníkům, ale také vyučujícím a studentům středních a vysokých škol. Kromě citací ho zajímají technologie, zejména pak výměna dat mezi systémy.
Zaujala vás nabídka kurzů? Máte nějaké dotazy? Zavolejte nám nebo napište, rádi vám poradíme.